ההסתדרות הייתה ונותרה במשך עשרות שנים המוסד הוותיק ביותר בכלכלה והחברה הישראלית. מאות אלפי עובדים וגמלאים מאורגנים בהסתדרות, ועוד מאות אלפים אחרים הנהנים מפעילותה, מרכיבים יחד את ארגון העובדים הגדול והחזק בישראל.

 

 

 

איך מתארגנים בהסתדרות ומה זה נותן? 

החוק קובע כי יש צורך שמינימום שליש מהעובדים במקום העבודה יצטרפו כחברים בהסתדרות על מנת שההסתדרות תהיה "ארגון יציג".

"ארגון יציג" הוא ארגון שרשאי לפי החוק לייצג את כלל העובדים במקום העבודה בניהול משא ומתן להסכם קיבוצי ולחתום על הסכם שכזה. כמו כן, "ארגון יציג" הוא ארגון שרשאי לנהל מאבק ארגוני לצורך שיפור תנאי עבודתם של העובדים.

כיום, לאחר תיקונים בחוק שהובילה ההסתדרות, מעסיק חייב לנהל משא ומתן עם העובדים במקום בו שליש מהעובדים הצטרפו כחברים. כמו כן, החוק מגן על העובדים המצטרפים כחברים בהסתדרות מפני כל פגיעה של המעסיק בהם לרבות: פיטורים ופגיעה בתנאי העבודה.

מטרתנו היא אחת – לשפר את תנאי עבודתם של העובדים תוך הידברות עם המעסיק ובהסכמה. אנו רוצים שמקום העבודה ישגשג וכך העובדים יזכו לתנאי עבודה הוגנים – לרווחת כולם.

 

אז למה לי להתארגן עכשיו?

לאחרונה אנו עדים להבנת החשיבות בקרב הציבור בהקמת ועד עובדים בתוך מקום העבודה. לכן ניתן לראות בקרב הוועדים החדשים מצד אחד חברות סלולר אשראי ובנקים, ומצד שני מפעלי ייצור ותעשייה, שהמשותף לכולם הוא השאיפה לשמור על תנאים מינימאליים של עבודה בכבוד, תוך שמירה על מקום העבודה כמקום רווחי ויעיל. לפתע המילה "ועד" איננה מילה גסה כבעבר, וההגנה על העובד הפשוט איננה נתפסת כעימות ישיר מול המעסיק וכפגיעה בו. גם בשוק החופשי, בו העבודה הדינאמית מהווה ערך בפני עצמו, נחיצותו של ועד חזק איננה עוד מוטלת בספק. כל עובד מכיר את התחושה שבה למעסיק יש את היכולת לעשות ככל העולה על רוחו – כולל ניוד עובדים בתפקידים, באזורים גיאוגרפיים, בתנאים ובמשכורת. לצורך כך המעסיק נעזר ביועצים משפטיים, אנשי משאבי אנוש וארגוני גג מתחומו. לעומת זאת, עובד שנפגע עומד לבדו, והכלים שלו להתמודד הם אפסיים. לעובד הבודד נותר לכאורה לפנות ברמה הפרטנית לבתי הדין לעבודה ולנסות להשיב את זכויותיו. אולם מניעת הפגיעה מלכתחילה ולא כיבוי השרפות לאחר שהתפשטו מחד, והגנה של גב חזק ברמה הארגונית מאידך, הם נחלתם של העובדים המאורגנים בוועד בלבד. אף על פי שיש עוד הרבה מה לעשות בעניין, תיקוני החקיקה האחרונים וההשקעה של ההסתדרות בנושא, מביאים לכך שהיום אפשרי מתמיד לארגן ועד במקום העבודה. אהדת הציבור, התקשורת ופסיקת בתי הדין בנושא הם זרז חיוני המניב פירות אצל עובדים שמתעניינים בכך. עובד שמקום העבודה חשוב לו, ימצא את עצמו בדיאלוג מול המעסיק לא רק בשביל עצמו, אלא בשביל כל עובדי החברה. לא לבדו, כי אם עם גב חזק של ארגון העובדים. מעסיק המעניק רווחה לעובדיו נהנה מיחסים פוריים ומקשרי חברה-קהילה שיכולים רק להועיל לעסק.